Жов
08
2011

Античний світ і Хортиця

античная амфораЩе за часів античності (456 р. до н. е.) Геродот, коли описував державу скіфів, згадував про великий острів у пониззі Дніпра. Не виключено, що він мав на увазі Хортицю. У VII столітті до н. е. у Північному Причорномор’ї та Придніпров’ї з’являються греки. Згодом там виникають грецькі міста. Ольвія заснована на лівому березі Південного Бугу на рубежі 7-6 століть до н. е. « В начале 5 ст. до н. э. как раз именно связи с Афинами во многом определяли и направляли характер экономического и культурного развития Ольвии, Березани и других античных поселений нижнего Побужья и Приднепровья». Антична цивілізація поширилась із Середземномор’я не тільки на схід від Чорного і Азовського морів, а й на північ, вздовж берегів Дніпра. З появою скіфів у степах України вона стала важливою, хоч і віддаленою, частиною античної цивілізації Середземномор’я. Знахідки античних виробів, амфор на Хортиці свідчать, що скіфи перебували у тісних стосунках з цією цивілізацією, її культурою. На Хортиці знайдено уламок горловини амфори, фрагмент горловини амфорески з ручкою, уламок стінки амфори. антична амфораІнші частини грецьких амфор були підняті із дна Старого Дніпра: денце та нижня частина античної амфори. Знахідки піднято з глибини від 14 до 2 метрів навпроти балки Наумової та вздовж самої Хортиці. Гідроархеологічні розвідки в акваторії русла Старого Дніпра дали певні підстави вважати, що місцевість від балки Куца до гирла балки Громушиної острова Хортиця заповнена античними речами. Тут із донного мулу піднято амфору 4 століття до н. е. Її висота – 90 см, діаметр горловини – 9 см, посудина мала дві ручки.

В античну добу Хортицю відвідують не тільки грецькі, візантійські, слов’янські судна, а й окремі подорожні. Апостол Андрій Первозванний у 1 столітті до н. е. під час своєї подорожі від м. Херсонеса по Дніпру добрався до Хортиці. На острові він став свідком релігійного дійства, яке відбувалось біля багатовікового дуба. На дерево, що вважалося святим, молився гурт людей. Ймовірно, то були анти чи сармати.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика