Чер
16
2011

Балка Канцерівка

Балка Канцерівка

Бере вона початок у степах правобережної України і тягнеться до русла Старого Дніпра в районі о. Хортиці. Піднявшись на найвищу дніпровську скелю, можна окинути значну частину цієї гарної місцевості. На відстані кількох десятків метрів від скелі – залишки укріплень, побудованих у часи російсько – турецької війни 1735-1739 років. Поруч з ними вирісло дачне селище.

Нижче за течією – острів Байди, човнова станція, шматок берега (називається Вирва ), покритий густою рослинністю. Саме ту річка Верхня Хортиця впадає в Дніпро. Її гирло заросло очеретом і болотяною травою. Далі, майже до річки Нижньої Хортиці, береги Дніпра наче охороняють стрімкі скелі та пам’ятні історичні знаки.

Сонце сідає за Канцерівкою. У 1781 році цими місцями ( правим берегом Дніпра ) мандрував російський академік Василь Зуєв. Він і його товариші дуже зраділи, коли в негоду натрапили на слободу  Башмачку.

Зараз балкою тече струмок, який нерідко пересихає в спеку. А 200 років тому тут була річка з кришталевою водою на якій стояв млин. У 1800 році значна повінь цей млин знесла у Дніпро. У Канцерівці росли 400-500-літні дуби в три-чотири чоловічі обхвати. Князь Потьомкін в останній чверті 18 століття наказав збудувати  тут палац, на що пішло сотні дубві-велетнів. В останній чветрі позаминулого століття і пізніше, звиваючись між канцерівськими дубами, йшов шлях із Запорізької Січі на Кодацьку паланку. Поруч із балкою збереглась стара козацька криниця, яку місцеві мешканці назвали іменем Тараса Бульби і якою користуються і донині.

Поруч з балкою Канцерівкою на правому березі Старого Дніпра з 1790 року існувала так звана Царська пристань. Сюди по наказу цариці сплавляли плоти з різними будівельними матеріалами для німців-колоністів. У 1930 році пристань перейменували у Першотравневу і сюди підходить туристський теплохід, що курсує навколо Хортиці.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика