Лип
11
2011

Балки Павло-Кічкаса

Балки Павло-Кічкаса..Від титано-магнієвого комбінату на захід до Дніпра по північній околиці Павло-Кічкаса тягнеться балка. Колись вона звалась Осокоровою. Там росли осокори, дуби, що й 3 чоловіки не обхватять. Балкою свого часу протікала глибока річка, де водилося чимало риби й раків. При запорожцях в балці стояли їхні курені. Свого часу жили там і турки. Вони залишили її після того, як запорожці помірялися з ними своєю силою. Минав час. Ліс знищили, а річка 1887 року висохла. Проте, як стверджує Д. І. Яворницький, ще 1905 року там залишалось небагато дубів. Зараз на місці балки – затока Дніпра. Вона в 50-х роках була обсаджена деревами з обох боків. Сьогодні ті дерева з північного боку витісняють дачні будинки. Та поступово й затока замулюється, заростає очеретами, отруюється водою від згаданого комбінату та інших підприємств. В цю балку з півночі впадала інша річка – Богатирева. Ближче до Дніпра вона теж перетворилася у затоку. На її північному березі – будівлі дачного виселку. А з півдня від неї – гора сміття від промислових підприємств.Балки Павло-Кічкаса.

Десь кроків через 300 від трамвайної зупинки «вул.. Лізи Чайкіної», що на Павло-Кічкасі, починалась балка Маркусова. Вона йде на південь і впадає в балку Макартет, проти «Чорної гори», штучно насипаної з відходів підприємств, котрі вщент забили і Макартетову балку, і могилу Рябошапку, і затоку Дніпра. Тепер через балку насипана дамба, а по ній на Павло-Кічкас їздить тролейбус до «Кремнійполімеру». Щодо назви – Маркусова. 1798 року Павло-Кічкас на деякий час перейшов у власність Якогось Емануїла марка. І виселок, і балка стали називатись по імені їх власника. У тій балці люди жили вже за часів кам’яного віку. Про це свідчать знайдені в Маркусовій балці стійбища мисливців палеоліту ( 40-10 тисяч років тому ) та знаряддя праці: ножові пластини, шкребки, відбійник та інше. З півночі балка засипана. Там виросли будівлі. Ближче до свого гирла балка заросла деревами.Балки Павло-Кічкаса

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика