Чер
16
2011

Чумацький та Чорний шляхи

Чумацький та Чорний шляхиЗ початку 17 століття був широко відомий Чумацький шлях – відросток древнього Муравського. Згодом шлях ще називали Великим або Битим. Він тягнувся з центру Московської держави, йшов через запорізькі землі ( перетинаючи річку Мокру Московку ) і лівим берегом Дніпра вів на південь. Цим шляхом чумаки возили з Криму сіль, з Дону рибу та інше. Чумацький шлях пролягав від сучасного Дніпрогесу через Кічкасський перевіз, йшов територією нинішніх алюмінієвого, феросплавного заводів, комбінату «Запоріжсталь» і там, де тепер будинок культури імені Горького, різко повертав на південь. Сучасна автострада Москва – Сімферопіль пролягала в основному по колії старого Чумацького шляху. Неподалік гирла річки Кінської біля села Григорівки Запорізького району Чумацький шлях переходив через Дніпро і правим берегом вів на Перекоп. Шлях пролягав центральною вулицею сучасного села Новогупалівки Вільнянського району. У селі Кам’янському Василівського району досі збереглися його сліди. Проходячи через Олександрівськ, він сприяв збільшенню населення цього краю і розвиткові торгівлі. Сюди йшли обози з Росії, а звідси прямували у чорноморські міста та в Молдову. Починаючи з 1781 року в Олександрівську кожен рік відбувалось по чотири багатоденних ярмарки. На них діставали різноманітні товари з Причорномор’я, Криму, Приазов’я, Правобережної, Лівобережної та Слобідської України, навіть з Москви.
Землями Запоріжжя проходив також Чорний шлях. Починався він з Очакова і вів до Варшави. Ним ясирники гнали захоплених у неволю людей. Тисячі селян не тільки з України, а й з Польщі і Литви під посвист нагаїв тяглися в чужу сторону. З півдня ним нерідко котилося чорне горе ( чума ), що спустошувало цілі слободи та села. Цей шлях інколи називали шпаковим. Назва пішла від імені сміливого чумацького отамана Шпака, котрий тільки йому відомими стежками міг проводити людей, уникаючи небезпеки.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика