Лип
15
2011

Дружини українських гетьманів

гетьман РужинськийXVI – XVIII століття… Продовжується очолена козацтвом боротьба українського народу проти Польщі, згодом Речі Посполитої Польської, Туреччини, Криму, Московії за свої права, волю, державність.
Скільки ж гетьманів, людей державного рангу пам’ятає наша держава? Історик 18 століття Олександр Рігельман веде про них мову від Остапа Дашкевича, котрий гетьманував на самому початку 16 віку, за ним – гетьман князь Предслав Ляцкоронський. Яків Шах у Рігельмана посідає десяту сходинку… Професор, перший український президент Михайло Грушевський, починаючи від православного князя Дмитра Івановича Вишневецького, називає 65 гетьманських прізвищ, куди входять і 15 гетьманів Запорізької Січі. В ті короткі віки воля гетьманів значною мірою впливала і на їхніх дружин. Українські жінки в тогочасній боротьбі з викликами епохи відзначалися самостійністю рішень та дій. Нерідко чоловіки-гетьмани потрапляли під їхній вплив.Остап Дашкевич Наприклад, волинська княгиня Софія Ружинська у 1608 році ватагувала загоном у 6000 чоловік і взяла приступом замок князів Корецьких в м. Черемошні. Отака відважна була ця жінка. Та хіба тільки вона… ось ще приклад: під час оборони козаками міста Буші від поляків українці, вбачаючи, що нічого проти них не вчинять, самі запалили свої доми і стали вбивати один одного. Жінки кидали своїх дітей у криниці й самі ниряли за ними. Жінка убитого сотника Зависного сіла на бочку пороху, сказавши: «Не хочу по милім чоловікові дістатись забавкою польським жовнірам» і вилетіла у повітря. Вже тоді в Україні існувала верства, плеяда войовничих жінок, послідовниць українських амазонок наших південних степів по обидва береги Борисфена (Дніпра).
І все ж у більшості випадків доля дружини залежала від талану чоловіків, поставлених козацькими радами керувати Батьківщиною. Дружини, нехтуючи небезпекою, підтримували чоловіків морально і конкретними вчинками. Частина гетьманш з благословення московських царів почала освоювати каторжну Сибір. Тоді традиція «ходіння» в сибірські морози розпочалась не з 1825 року декабристами та їхніми дружинами, а з України гетьманської.

Один коментар »

  • Дарина

    Хороший раздел у Вас на сайте, посвященный женам украинских гетманов. А то все как-то забывают о существовании женщин на Украине.

    Прокоментовано 16.07.2011

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика