Бер
19
2012

Гайдамацький рух

гайдамакиВідомості Коша про гайдамаччину за 2 травня 1768 р. Кіш відповів київському генерал-губернатору Ф. М. Воєйкову на обвинувачення в участі Війська Запорізького у гайдамацькому повстанні, подав біографічні дані про Максима Залізняка, зауважив, що він з 1762 р. перебував в Очакові. Розбійницькі наїзди в очаківському степу Кіш ставив у зв’язок з гайдамацьким рухом в Уманській та Смілянській губерніях. Кіш нагадував, що всі гайдамацькі виступи на території Війська Запорозького він припиняв сам. Ф. М. Воєйков повідомляв, що серед повстанців-гайдамаків виявлено близько 100 запорожців і що ватажки повстання наголошували, ніби повстання йде з волі Війська Запорозького.  Воєйков пропонував виявити, хто з козаків Війська Запорозького утік до повстанців.

Кіш відповів генерал-губернатору і П. О. Румянцеву, що гайдамаки, які вчинили напад на Канівський замок, – не запорожці.

З приводу наїздів на м-ка Палієве Озеро і Балту виникло листування з П. О. Румянцевим, Ф. М. Воєйковим і Кримом: Румянцев таємно повідомляв з фортеці св. Єлизавети, що 300 запорожців знищили м-ко Палієве Озеро й навіть переслідували поляків у Балті. Ці ж події Воєйков переказував в іншій редакції, що начебто запорожці-гайдамаки переслідували поляків в Говтві. Румянцев наполягав на припиненні гайдамацького руху. Воєйков вимагав для учасників кари за звичаями Війська Запорозького.

Кіш у листах до Румянцева, Воєйкова та єдичкульського Махмет-аги спростував обвинувачення в участі запорожців у нападі на Говтву. Махмет-ага запевняв, що утікачів-гайдамаків не прийматимуть у Криму. 29 серпня в Коші одержано грамоту Катерини ІІ до Війська Запорозького з наказом вжити заходів проти гайдамацького руху.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика