Жов
06
2011

Хортиця. Кінець XVIII сторіччя

Хортиця5 червня 1775 року Підпільненська або Нова Запорозька Січ була зруйнована 120-тисяною російською армією генерала Петра Текелія. В царському маніфесті з цього приводу було написано: «…Сечь Запорожская вконец уже разрушена с истреблением на будущее время и самого названия запорожских казаков…за оскорбление Нашего Императорского Величества через поступки и дерзновение, оказанные от сих казаков в неповиновении Нашим Высочайшим Повелениям». Отак царат «віддячив» запорожцям, які допомагали Російській Імперії у її численних війнах.

Катерина II роздала козацькі землі своїм прихильникам, при цьому прості запорожці перетворювалися на кріпаків. Простелилися після цього від Хортиці на чужину стежки запорозькі, подалі від клятої баби Катерини. Але перед тим, як покинути рідну землю, у 1775 році, зібралися козаки біля двохтисячного дуба, що ріс на Хортиці, аби попрощатися з волею, батьком-Дніпром, Хортицею, рідними краєвидами…

Як виникло на Хортиці запорозьке козацтво, так з неї і пішло у вічність, залишивши по собі невмирущу славу, барвисті легенди та наснагу для нових поколінь.

Майже 5 тисяч запорожців разом з наказним отаманом Ляхом ( попереднього кошового Калнишевського було ув’язнено в підземеллі Соловецького монастиря ) пішли на дунайські гирла, створивши там Задунайську Січ. Від козацької доби на Хортиці зберігаються назви запорозькі: озеро Головківське, Козацька криниця, Січові ворота, Козацька переправа… Та багато запорожців лишились на Хортиці. У 1786 році на ній видно зимівники запорожців Сокура, Івана Чорака, Кровцова, Федора Шелепки, Івана Івахи. Василя Кишенка, Івана Швеця, Степана Веригерки, Скотівець, Головко, Губа, Кінебас.

У 1777 році Хортицю у власність отримує князь Г. Потьомкін. Новий господар змушує запорожців залишити Хортицю. За всі кривди, що князь причинив запорожцям вони казали: « Хай тобі, Потьомко, буде такий вік, як у зайця хвіст». У 1789 році Потьомкін віддає Хортицю до державної казни. В цей же рік Хортиця стає власністю німців-менонітів. Цих німецьких переселенців запросила і надала їм значних пільг цариця Катерина ІІ. Перші 18 менонітських родин з’явилися в Музичній балці. Вони почали будувати свої житла на Хортиці, перейменовувати старі назви. Скажімо, скеля Думна отримала назву Мартинової, бо поруч із нею оселився німець Мартин.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика