Жов
05
2011

Хортиця. Початок XVIII століття

Запорожская СечьПочаток XVIII століття… Повз Хортицю пропливає у минулому козацький старшина, а тепер спільник Петра I полковник Галаган. Він іде виконувати царський наказ – зруйнувати Запорізьку Січ. Наказ було видано у зв’язку з тим, що у 1709 році гетьман Іван Мазепа підтримував стосунки зі шведським королем Карлом XII. Січ зруйновано, але частина військ все одно розмістилась там згодом. Протягом 1735-1739 років йшла війна між Росією та Туреччиною. На боці Росії стояли запорожці кошового Івана Малашевича. Звачаючи на стратегічне значення Хортиці, у 1736 році на острові було споруджено смугу із чотирьох редутів – від балки Шанцевої до балки Оленячий ріг. Пізніше до них прибудували нові укріплення, а в 1737 році була зведена корабельня, якою керував віце-адмірал Н. Я. Сенявін. Між 1736-1740 роками на Хортиці бував підполковник С. І. Мишацький. Після того, як Росія вивела свої війська з-під Очакова, на Хортиці майже 10 літ стояли гарнізони, солдатські казарми, козацькі курені…
У вйні росіян з турками у 1768-1774 роках запорожці на чолі з кошовим Петром Калнишевським воювали проти Туреччини. З Хортиці було доволі зручно стежити за прилеглими околицями, тому в північній частині острова було побудовано Велику сторожову вежу запорожців. У 1764 році на острові Хортиця працювала ще й митниця, звідки здійснювався нагляд за поштовим шляхом із Криму. Під час війни, про яку йде мова, в районі Хортиці розміщувалася друга російська армія під командуванням графа П. І. Паніна. У ній служив лікарем предок композитора П. І. Чайковського – Петро Федорович Чайковський. У 1770 році проти Хортиці в гирлі річки Мокра Московка почали будівництво Олександрівської фортеці, яка мала служити заслоном від татар.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика