Чер
17
2011

Хортиця знана й незнана

Хортиця знана й незнанаЗдобутки науки з вивчення Хортиці, безумовно, значні. Але є ще не до кінця з’ясовані питання. Хортиця у геологічному плані постає майже білою плямою. Був час, коли твердь майбутнього острова, як і вся Земля, існувала у безводді. Через два мільярди років від дня народження Землі ( а їй зараз понад п’ять мільярдів літ ) над поверхнею планети загуркотів грім. Почались великі зливи. Між гірськими хребтами утворились океани. З появою води вже можна щось казати про поняття «острів».

З північного заходу хортицьке плато має пониження до Нового Дніпра. Тут найбільше кристалічних виходів на поверхню, багато скель неоднакових височин, порізаних тріщинами ( наприклад, Чорна скеля ). Сформоване геологічними впливами плато Хортиці лежить на гранітних гнейсах неогенового і докембрійського часів. Воно підвищене у середній частині : стрімкі, у більшості випадків з кручами гранітні схили в напрямку до Старого і Нового Дніпра і досить низькі з південно-східного краю дільниці плавнів площею 327 гектарів. У межах Хортиці немало балок, ярів. Коли є балки, то присутні і схили. Найнижчі вони в місцевості хортиць кого степу, де плато поступово переходить у плавні. Схили північного і західного узбереж високі і круті. Ці скелі складають сірі ( старші ) та рожеві ( молодші ) граніти. Уже в добу протерозойської ери у земній корі сформувався стійкий кристалічний масив. З’явились кристалічні щити – Балтійський, Сарматський. З Сарматського щита виділився Український кристалічний щит. Всі гранітні виступи від міста Сарни і майже до Ростова-на-Дону – це його дільниці. Так що скелі Хортиці – це ніщо інше, як цоколі стародавніх зруйнованих на протязі часу гір. Український щит формувався як моноліт у Сарматському в проетозойський час. Доба ж його первісного становлення сягає в першу еру історії землі – архейську. Скільки років хортицьким скелям? Їм від 2 мільярдів 840 мільйонів і до 2 мільярдів 640 мільйонів років.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика