Лип
13
2011

Кам’яні баби

запорожские бабыПро минуле Запорізького краю ми дізнаємося з різних писемних джерел, усних переказів і навіть пісень. Але зміст цих джерел може бути не зовсім об’єктивним (в певній мірі це стосується і поголосу про перенос столиці Київської Русі), все залежить від особистих смаків тих, хто писав, від їхнього сумління… А могила ніколи не обмане і все збереже, що взяла до схову. Хто, яка людина тут лежить, якого вона племені, якими були її уподобання, одяг, домашній побут, звичаї? Могили мають для людей практичне і пізнавальне значення. Вони наче відкривають нам вікно у минуле, збагачують нас духовно. До другої половини 19 століття сотні могил було розкидано у нашому безкрайньому степу.каменные бабы1 Вінчали їх так звані кам’яні баби, висічені з граніту руками стародавніх митців. Коли з кінця 18 століття почалося інтенсивне заселення цих земель, то багато могил було розорено. Поступово зникали з них і кам’яні баби, що «всі стояли чолом на схід сонця». А куди ж вони подівалися? Справа у тому, що у першій половині 19 століття в Одесі було засновано «Общество истории и древностей» і в 1847 році Катеринославський генерал-губернатор Фабр наказав найкращі «баби» зняти з могил і відправити до музею товариства. каменные бабыА сотні їх пішли на фундаменти будівель, що зводилися переселенцями у наших степах. Історик Яків Павлович Новицький в 1877 році бачив в одному із лісництв у Подніпров’ї велику купу тих «бабів», а точніше обломків, осколків остаточно знівечених німих свідків історії нашого краю.хортицькие каменные бабыкам'яні баби

Один коментар »

  • Alina

    Нижняя фотография сделана в Днепропетровске, возле исторического музея. Да только правильно ли это, что запорожские ценности находятся не в нашем городе?

    Прокоментовано 16.07.2011

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика