Тра
31
2011

Кам’яний вік на Хортиці

кам'яний вік на ХортиціЧас, коли з’явилася людина, довжиною в три мільйони років, назвали кам’яним віком або палеолітом. 350-250 тисяч років тому в плейстоценовій епосі льоди Дніпровського зледеніння дійшли до порогів Дніпра. Тоді клімат Хортиці нагадував скутий морозом ландшафт на зразок сибірського. У Подніпров’ї  в цей час з’явився перший одяг із шкіри тварин. Перші ознаки поселень людей на Хортиці зафіксовано в балці Велика Молодняга. То вже була епоха 100-120 тисяч років- 40 тисяч років тому.

Чоловіки на Хортиці доби кам’яного віку були бородаті, дебелі, жінки мали довгі коси. Люди острова вже спілкувались між собою звуковою мовою, користувались кам’яним каганцем, наповненим жиром мамонта. Їхній зовнішній вигляд під кінець кам’яного віку вже остаточно набув рис сучасних людей. Ще недосконалі знаряддя праці, знайдені на Хортиці археологами вказують на місця стародавніх поселень. Окрім балки Велика Молодняга, це ще й Костіна (Тещин язик), балка Корнійчиха. Від епохи до епохи кам’яного віку людина Хортиці ставала розумнішою. Але все ще її життя було тяжким та недовговічним.

Як писав П. І. Борисковський: «Антропологічне дослідження вцілілих до нашого часу черепів людей кам’яного віку показало, що з двадцяти неандертальців (ранній палеоліт), черепи яких було вивчено, 55% вмирало віком до 21 року, тільки одна людина доживала до 41 року і жодна не доживала до 50 років».

Первісні ліси Хортиці у кам’яному віці повнилися різноманітним звіром, а води Дніпра біля неї кишили рибою. Це сприяло утворенню поселень на острові. Люди не збирались залишати зручне місце, свідками цьому є могили, знайдені на острові та залишки археологічних культур народів, котрі мешкали на ньому та берегах Дніпра. Достатньо було чоловікові «озброїтись» жердиною і він через низку скель біля «Трьох стовпів» перебирався на Хортицю або правий чи лівий береги Дніпра. «Це й була перша причина заселення цієї місцевості»,- писав А. В. Добровольський.

10-8 тисяч років до н.е. – це мезоліт, по –іншому – середній кам’яний вік. Тоді клімат значно покращав, поступово наблизився до сучасного. Життя людей наповнилося більшим змістом у порівнянні з долею їхніх предків. У мезоліті майже усіх свійських тварин, окрім коня, було приручено. Собака теж стає свійською. Вона виконує обов’язки охоронця житла, помічника під час полювання. На ту добу поширилися стріли з кремнієвими вістрями.

На узбережжі Старого Дніпра, від гирла балки Куцої до гирла балки Громушиної й смузі правого берега загальною площею 250 гектарів із середньою глибиною 12 метрів, а подекуди до 23, пошуки закінчилися виявленням 110 предметів старовини. Поміж них і речі доби мезоліту.

Хортиця – складова частина України -Оріяни. Все, що відбувалось на ній не обходило стороною і острів.  Вченими нині доведено, що на території України був один із центрів оріянської культури, центром якої вважають Хортицю. Мізинська культура досягла апогею свого розвитку приблизно 11 тисяч років тому. Саме тоді, за твердженням багатьох археологів, з’явилися писанки, узори на глечиках та одязі, які тепер бачимо на українських вишиванках та рушниках. Тоді почало народжуватись те, що зараз ми називаємо українською культурою.

Із часом на хортицю «прийшов» неоліт (6-4 тисячоліття до н.е) або новий кам’яний вік. Острів стає місцем розташування стоянок неолітичних племен дніпро – донецької та інших культур. На її північній стороні, східному схилі балки Костіної та західному балки Корнійчихи існували неолітичні поселення. Історію Хортиці періоду неоліту вивчали академік Д. І. Яворницький, професор О. С. Федоровський, П. І. Смолічев.

Під кінець неоліту в житті людей острова відбулись зміни. Зміни на краще. Цьому сприяв початко переходу до обробки землі, де використовували прирученого бика. На острові знайдено так званий чорний камінь, розписаний петрогліфами ще в неоліті, 4-6 років до н. е. Тому й не дивно, що на Хортиці того періоду спостерігаємо вже досить ефективні засоби обробки каменю: свердління, шліфування, полірування…Паралельно з цим розповсюджується вироблення глиняного посуду. «У кінці неоліту число померлих віком до 21 року падає на 25 %, а число тих, хто дожив до 41 року зростає до 36 %»,- підсумував П. І. Борисковський.

Неолітом закінчується кам’яний вік на Хортиці. Це був час, який започаткував багато культур не тільки для населення Хортиці, але й для всієї України.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика