Лип
14
2011

Клята баба Катерина

Запорожские казакиУ запорожців існувало жорстке правило «карати козака за «содомський гріх» – тобто за розпусту. Того, хто «захворів» на це чекала люта кара з боку січовиків, бо ж він осквернився цим злочином. Козаки про нього казали: «На сходкі біля стовпа посаджений і смертно киями посічений». У козацькому середовищі відповідали за розпутство подібно тому, яке коїлось у містах Содом і Гомора.

«Клята баба…» Козаки спочатку Катерину II величали «милостива цариця»,  «цариця мати», «великий світ матуся». Пізніше, з зруйнування Січі – «клята баба Катерина».

Перед дорогою січовики зазвичай пригощались чаркою-другою. Але не так собі, щоб тільки скуштувати оковитої, а казали: «Вип’ємо ж щоб колеса не гуркотіли, щоб коням веселіше було бігти».казак Мамай

Життя козака – це герці задля захисту рідного краю. Але і в походах і на постої запорожці мали десь жити. І якщо не було даху над головою, то вони не дуже цим переймались, звикши до життя козацького. «Моя хата небом крита, землею підбита, вітром загороджена», – казали вони.

Як поруйнували Січ, загін козаків на дніпровському острові Стрільчий, що був між Кодацьким та Сурським порогами, викопав у піску яму, в неї положив золото, срібло, рушниці, та й закопав. Бо козаки гадали, що Січ відродиться й вони знову відкопають той скарб. Перед тим як покинути місце, де заховали речі, поклали на пісок якогось хлопця та давай сікти. «А знаєш, за що ми тебе січем?» «Ні, не знаю», – каже хлопець. Давай вони його ще полосувати. Коли перестали, то знову питають: «А за що, знаєш?» «ой, татусеньки рідненькі, не знаю». І розпочали козаки втретє вовотузити хлопця. Він пищить, верещить, аж з голосу зірвався. І питають: «Скажи, скурвий сину, за що ми тебе січем?» «За те, щоб знав, де поклали скарб». «Ну, – кажуть, – догадався. Взувайся ж та йди собі з Богом».казак

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика