Сер
19
2011

Козацьке гасло

БандуристСлаветний острів Хортиця асоціюється з запорозькими козаками. Але свою першу Запорозьку Січ вони збудували не на Хортиці, а на острові Байди, на Малій Хортиці. Запорозькі козаки відомі своєю волею до життя, хоробрістю, відчайдушністю, любов’ю до України. Та ці ж українці відомі нам і своїми влучними висловами, котрі зараз називають козацькими фразеологізмами. Ось декілька висловів, що склались у процесі козацького життя.
1.«Хоч у серем’язі..» Козаки чепурно вдягались, але не гербували і простим одягом із домотканого полотна. Наприклад, свитою із сукна, що мала назву серем’яга. Поважаючи її, казали: «Хоч у серем’язі, та при добрій тязі».
2. «Засіла нам…» Аби перешкоджати діяльності Січі, слідкуючи за нею, москалі у 1737 році збудували Новосіченський ретраншемент. Він дратував козацтво, вони бачили в ньому звичайного шпигуна в Січі Підпільненській. На адресу тієї споруди казали6 «Засіла нам московська болячка в печінках».
3. «Хто ти…» Справжній козак, споживаючи горілку, супроводжував це дійство дотепами, примовками на зразок «чоловік не скотина, більше відра не вип’є»; «розступись душа козацька, обіллю». Козак часто горілку називав оковитою. Перед тім як хильнути михайлик (чарку), питав: «Хто ти?» – «Оковита». «А з чого ти?» – Із жита». «А куди ти?» – «Куди треба». «А білет у тебе є?» – «Ні, нема» – «Так отут тобі і тюрма!».Запорожские казаки
4. «Що лоза – то й козак…» Згідно свідчень історика XVIII століття О. І. Рігельмана, про себе та свою чисельність так відповідали козаки турецькому султану: «У нас де людей, що лоза – то й козак, а де крак або байрак, то по сто і по двісті козаків там і всі ті на війні хоробрі».
5. «Якби не та сивуха…» Запорожці під час розладу душевного споживали горілку. Вона дає позабути голод, і горе, і холод…То й казали: «Якби не та сивуха, згинув би козак як муха».
6. «Медок і горілку…» Спиртне козаки не пили, лише «мед і горілку дзюбали». Про погану за характером людину казали: «Хоч наша кістка, одначе собачим м’ясом обросла».

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика