Сер
16
2011

Козацькі приказки

козаки«Та вже можна женитися…» Після того як «на зелених святках», по виразам самих запорожців, зруйнували Січ, частина козаків була зарахована до складу нового, так званого Чорноморського війська. Його представникам за наказом Катерини ІІ від 1792 року було дозволено переселятись на Кубань. Порядки у чорноморців були вже не такі як колись у війську запорожців. Чорноморцям, в минулому запорожцям, дозволялось мати дружину. Із цього приводу казали козаки: «Та вже можна женитися і хліба робити».

«Це друга Палестина…» Запорозькі козаки дуже шанобливо ставились до божих храмів. Але особливо любили і поважали Самарський монастир, що у м. Новомосковську, сучасної Дніпропетровської області. Про цей монастир казали козаки: «Це друга Палестина, це рай Божий на землі».

«Не братайся…» Серед козаків мало поширення побратимство іноді й келихом оковитої скріплене. Після цього козаки ставали «горілчаними братами». Але ж не з кожним братались. «Не братайся з ким телят не пас»,- казали вони.

«Забили його…» Польський король Ян Собієвський (Собеський) у 1683 році після спільної з козаками перемоги над турками під Віднем назначив гетьманом козацького старшину Якима Куницького. Наступного року (1684) король посилає його до Бессарабії проти білгородських татар. Куницький, злякавшись великої кількості ординців, боязливо кинувши своїх утік від ворожих юрмищ. Запорожці, відбившись від татар, повернулись в рідний край, схопили Якима і забили його за присудом усього війська тупими кінцями своїх ратищ.

«Батько…» Шанували козаки гетьмана Дмитра Вишневецького за його громадянські чесноти, військову відвагу, відбудову поруйнованих міст, заохочення люду до «трудолюбця», боротьби проти татар. Тож відносно Дмитра Івановича суспільство і козаки казали: «Батько народу».

«Клянусь землею…» Так казав козак про те що добре знає, бо упевнений в собі. У знак вірності своїх клятві він нерідко з’їдав грудочку землі.

«Козаки багатство…» Найважливішим скарбом для козаків була розкіш, але не у вигляді купи золота, хоча і це братчики мали. Вони казали: «Козаки багатство вельми мають – хитрість і хоробрість досконало знають».

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика