Лют
19
2012

місто Сміла

Станіслав Любомирський1761-1763 рр. – «О наезде гайдамак на м. Смелу и др.»

25 листопада 1759 р. 200 гайдамаків наїздом з Нової Сербії захопили місто Смілу. 19 грудня 1760 р. 300 гайдамаків знов наїхали на Смілу і взяли замок князів Любомирських, захопили комори з крамом і склепи замкового господарства, полонили шляхтичів і купців.

Польський смілянський комісар Юрій Добржанський і власник м. Сміли Станіслав Любомирський просили кошового отамана допомогти розшукати захоплене майно і подали реєстри. Комісія вимагала вислати обвинувачених запорожців – ватажків Грицька Уса, Ничипора Козиря й Гаврила Кирпу з кількома десятками спільників. Кіш спростував участь запорожців, вважав гайдамаків за «гультяїв» й наполягав надіслати в Комісію своїх депутатів з претензіями до поляків. Слідство Петра Калнишевського, навпаки, виявило запорожців – учасників наїздів. Було складено реєстри гайдамаків, розшукано частину майна в с. Вербовому в бугогардівській церкві.

Документи поділяються на 3 групи: 1) листування Коша з Юрієм Добржанським і Станіславом Любомирським; 2) листування з київською губернською канцелярією, генерал-аншефом П. І. Стрешньовим і Комісією в справах прикордонних з Брацлавським воєводством; 3) матеріали слідства військового судді Петра Калнишевського.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика