Тра
10
2011

Мокра та Суха Московки

Мокра та Суха МосковкиПротягом тисячоліть  вони зливались в Дніпро на території сучасного Запоріжжя. Знаходячись біля Крарійської переправи і броду Протолчого, ці річки привертали увагу людей, перевозили й годували їх. До речі, брід Протолчий зобов’язаний своєю появою саме Мокрій Московці. Повноводна річка нанесла в Дніпро багато піску, що й призвело до підвищення дна. А з протилежного боку таку ж «роботу» здійснювала річка Середня Хортиця, яка тепер майже повністю замулена.

В історичних джерелах є згадки про те, що у 1689 році через Мокру Московку переправив своє 112-тисячне військо московський князь Василь Голіцин. Кіндрат Булавін місцем збору запорізьких козаків, які в 1708 році йшли йому на допомогу, призначив Мокру Московку.

Наприкінці 18 століття на берегах Мокрої  Московки поселилися 293 німці-колоністи. Вони поклали початок колонії Шенвізе.

Суха Московка текла Капустяною балкою, де зараз «червона вода». За наказом головного коменданта Дніпровської лінії фортець, генерал-майора В.А. Чертакова  на березі Сухої Московки в 1772 році був посаджений фруктовий сад.

Чому ж Московки названі «Сухою» і «Мокрою»? Справа у тому, що ці річки інколи дуже міліли. Наприклад, як свідчать архівні джерела, глибина броду Протолчого в 1784 році була менш як 75 сантиметрів. Суха Московка-коротша і мілкіша, ніж її південна сестра, і в спеку інколи зовсім пересихала. Звідси і назва.

Мокра Московка завдовжки 62 км. Живили її безліч джерел, тому й має свою назву.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика