Сер
21
2011

Підпільна Січ

Козаки з Полтави«Підпільна – мати Дніпра…» Козаки будували Запорозькі Січі на річкових островах у важкодоступних для ворогів місцях. Чортомлицька Січ, що стояла на річці Чортомлик, була покинута козаками гетьмана Мазепи у 1709 році. Січ з наказу царя солдати зруйнували. Запорожці поставили Січ на річці Кам’янці, а потмі (1710 рік) у володіннях кримського хана в місцевості Олешки збудували укріплення Олешківська Січ. У рідні краї повернулись козаки з дозволу цариці Анни Іоанівни у 1734 році. На правому березі річки Підпільної заснували нову Січ. Керував будівництвом Новосіченського ретранштмену інженер О. Рігельман. Місце для Січі козаки вибрали мальовниче: Підпільна Січ – а навколо так звані «великі плавні». З півдня текла ріска Сисна, від старого місця Чортомлицької Січі, зі сходу, прямувала понад Новою Січчю річка Скарбна. Козаки шанували ці річки так само, як і Дніпро. Про них вони казали: «Підпільна – мати Дніпра, бо вона Сисею годує його, Скарбною зодягає».
«Зовсім козак…» Якщо на Січ приходив молодий хлопець, то він, як відомо, не одразу ставав козаком, а виконував різні доручення: чистив рибу, доглядав коней тощо. Іноді таке козацтво набридало йому, але настирний молодик не впадав у розпач – виконував усе, що йому наказували. Бо твердо мав на меті «на Січі слави-лицарства добути» і тому робив усе, щоб справитись із іспитом зарахування в козаки. Так, ніби й непомітно спливав час у клопотах та вправах учнівства. Приходив час, коли хлопець на свою адресу від братчиків чув: «Зовсім козак – і чуб так». А якщо «чуб не так», то знову на кухню…

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика