Сер
18
2011

Пошуки надійних осідлищ

ХортицяУ 1436 році острів Хортиця вперше з’являється на карті, виготовленій італійцем Андрієм Б’янко, а в 1449 – на карті історика Альфонса Демаруа. В 1475 році турки підкоряють Кримське ханство. Майже 500 років турки і татари нападали на Україну, брали людей у полон, продавали їх у Кафі. А сусідня Польща примушувала українців працювати у фільварках феодалів багато годин на добу. Не хотіли українці терпіти ці лиха. Спалахують повстання. Наприклад, повстання в Західній Україні 1490-1492 рр. піл проводом «якогось Мухи». Повстання було придушене,але українці не скорились поневолювачам. Вже у IV столітті селяни з Київщини, Поділля, Волині, Галичини – всієї України – тікають на південне українське прикордоння, до дніпровських порогів та нижче. Люди розселялися по Дикому Полю, називаючись при цьому бровниками або уходниками. Запорожець Микита Корж казав, що «главное место жительство было над Днепром пониже порогов». А «пониже порогов» знаходиться острів Хортиця, давня українська земля.
Козаки наполегливо клопотали про устрій фортець по Дніпру та про формування за порогами військового братства з тією метою, аби роз’їжджаючи по річці на своїх чайках-човнах не давати татарам переправлятися на праву сторону Дніпра. Ідея спорудження козацьких форпостів належала отаману Євстафію Дашкевичу. У 1532 році Євстафій, будучи на польському сеймі висловлює думку про те, що для боротьби з татарами в Подніпров’ї треба будувати фортеці, замки. До цієї ідеї схвально ставився український князь К. І. Острожський. Але свій задум Євстафій Дашкевич, теоретик нової боротьби з татарами не втілив у життя – помер у 1535 році. Його ідею підхопили інші. Предслав Ляцкоронський, Богданко Ружинський… Пошуки козаками вільних, зручних місць на Дніпрі продовжувались. Близько 1545 року таким місцем визнали Звонецький поріг, уходники укріпились там і стали вваж ат його своїм першим займищем.

Один коментар »

  • Alina

    Остров Хортица такая памятка нашего края! Отличные статьи, но пишите их побольше! Радует рубрика про казацкие выражения, нигде в интернете такого не читала. Анатолий Федорович молодец! Остров Хортица – главный остров Днепра))

    Прокоментовано 19.08.2011

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика