Гру
18
2011

Прикордонні стосунки

Украина1750-1751, 1757 рр. – «Справа про прикордонні стосунки Війська Запорозького з Кримом та Очаковом після комісії 1749 р.»

Прямі зносини Коша з Кримом виникли з приводу татарських претензій: 1750 р. перекопський каймакан по-сусідськи просив припинити грабунки, хан вимагав повернути захоплених запорожцями коней. За скаргою хана 1751 р. Генеральна військова канцелярія та Київська губернська канцелярія вимагали удовольнити претензії й покарати за звичаєм винних. Донесення Коша з оцінкою реєстру татарських претензій. Кіш визнав їх за неправильні.

1750 р. листом до пристава кримських соляних озер Уман-Юзупа Кіш просив забезпечити сіллю козака Кумпана коштом козака Тарана, який мав дозвіл від пристава на 1749 р.

У безпосередніх зносинах Коша з очаківським пашею відбито претензії наші щодо пограбування запорожцями турка-крамаря Османа, захоплення коней. Кіш вимагав звільнити 2 заарештованих запорожців.

Кіш одержав скарги на перешкоди торогельним зносинам із Кримом та Туреччиною: 1) мешканець м. Варвиці Попович скаржився на збільшення звичайного мита, що його правив інгульський полковник Марко Великий за плавання Дніпром; 2) польський підданий Новицький скаржився на грабунки запорожців на Кодимі, турецькій території.

Копії та оригінали матеріалів для «Учрежденной с польским Брацлавским воеводством пограничной комиссии»про взаємні розрахунки на наїзди, пограбування майна тощо.

Є документи вірменською, татарсько-турецькою мовами та їхні переклади.

Архів Коша.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика