Лип
20
2011

Пилип Орлик. Він не боявся

Пилип ОрликГерцик Ганна – донька полтавського полковника, Генерального осавула Павла Герцика. З 23 листопада 1698 року дружина автора першої української і взагалі в Європі Конституції, гетьмана Пилипа Степановича Орлика ( 1710 р… ). Для Пилипа шлюб мав велике значення щоб вийти у коло козацької верхівки Лівобережної України. Там рід Герциків мав суттєвий вплив на хід справ. Чоловік Ганни при І. С. Мазепі служив Генеральним писарем і назавжди залишився мазепинцем, прихильником мрії покійного гетьмана звільнити Україну з-під правління Московії. Ганна підтримувала такі погляди чоловіка. В присутності шведського короля Карла XII козаки вибрали Орлика гетьманом. Тільки король виїхав з України, сім’я Орликів разом з однодумцями теж її покинула. Брати Павло та Іван Герцики, Мирович, Федір Третяк та інші. Вони почали політичну еміграцію європейськими державами у пошуках можливостей обєднати Україну по обидва береги Дніпра. На цей час Ганна вже народила синів Григорія, Михайла та Якова. Хресним батьком Якова був Карл XII. Хлопця палко любив Орлик, але дитина померла у ранньому віці, 1721 року. Батько покладав на Якова великі надії. В сім’ї росли доьнки Настя, Варвара. У Швеції на острові Рунген Ганна народила доньку Марію. Тут, в Крисіянстаді, Орликівна залишалась з сім’єю довгий час. А Пилип в цей час заохочував високо фахових дипломатів ряду впливових держав Європи на надання допомоги для визволення України.

Щорічної пенсії, призначеної Карлом XII Орлику обсягом у 13000 срібних талярів не вистачало на утримання сімї, своїх співробітників, службові справи. Таляри з часом замінили обезціненими грошима. У Швеції від гетьмана Орлика чути «про крайню розруху, яка готова привести мене до смерті, бо я знищений від голови до ніг». І в цей тяжкий час поруч з ним була його Ганна. 11 жовтня 1720 року Орлики залишили Швецію. Шлях Ганни спочатку стелився до Ганноверу, потім до Вроцлаву, де вона разом з дітьми переховувалася у монастирі від шпигунів. Гетьман знову повернувся до Ганноверу зустрітися з англійським королем Георгом І заради поліпшення справ в Україні.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика