Сер
13
2011

Шестирічна війна. Хмельницький

Богдан ХмельницькийНавесні 1651 Богдан Хмельницький вирушає разом зі своїм військом у Збараж, де довгий час чекає на кримського хана, котрий має прибути за наказом турецького султана. 19 червня на великому полі, що під Берестечком козаки натрапили на поляків. На наступний день розпочато битву, в ході якої кримському хану довелось залишити Хмельницького та відступити з ордою. Хмельницький кинувся за ним, але потрапив у полон до татар. Филон Джеджалія залишився орудувати козацьким військом, але мав відступати до річки Пляшевої. Саме там військо козацьке було розбито. Татари більше місяця тримали Богдана в полоні. Звільнившись, Хмельницький приїжджає до Паволочі. У Канівському повіті, на Масловому Броді гетьман заспокоює засмучених людей, надихає їх знов, вселяє довіру, мужність, надії.

Згодом поляки прийшли на Україну, а козацького війська було замало щоб дати відсіч. З північної сторони на Україну йшла інша загроза – Радзивілл, литовський гетьман. Йшов він з великими загонами та взяв у полон Київ і Чернігів. Через деякий час польсько-литовські солдати зостались під містом Біла Церква.

У 1651 році, 17 вересня було підписано угоду, згідно з якою козацьке військо скорочувалось у два рази, тобто до 20 тисяч козаків і їм віддавалось лише одне Київське воєводство. Селяни мали повернутись до своїх робот, а євреї  могли жити будь де на Україні. Білоцерківська угода викликала невдоволення простого люду. Вони нарікали на Богдана що той, ніби-то піклується лише про власні інтереси й вигоди, думає про козацьку старшину. На Слобожанщині почались стихійні масові поселення селянського люду. Тоді ж було засновано місто Острозьк, коли острозький полк оселився на берегах Тихої Сосни. На теренах московської держави це – перший слобідський полк козаків. Хмельницькому не добре жилось у той час на Чигирині. Він навіть був змушений стратити деяких полковників, що підбурювали люд супроти Богдана.

Польща жадала нової, кінцевої війни, та не мала достатньо коштів. Богдан Хмельницький також розумів неминучість війни, бо ж сутички, що траплялись тут і там могли тривати довгий час. Та гетьман порозумнішав. Вже не намагався покорити Польщу лише українськими силами, а став шукати допомоги на стороні. З цим він і звернувся до Туреччини та Семиградського князівства, звернувся також і до Швеції. Хмельницький не звернувся до кримського хана, бо той підвів гетьмана у битві під Берестечком.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика