Тра
30
2011

Скільки років Хортиці?

Скільки років Хортиці?Більше 600 мільйонів років тому, в карбоновому періоді, вздовж Дніпровсько-Донецької западини текла річка. Текла на схід, туди, де на місці сучасного Уралу і Передкавказзя існувало море. Ту річку називали «Дніпровсько-Донецькою». Місцевість між Нижнім Дніпром та Доном під кінець палеогену (28-29 млн років тому) почала підійматися. Цей процес закінчився у міоцені формуванням на цій ділянці суші.

В міоцені (25-25 млн років тому) розпочалось осушення моря в Прикаспії, куди текла згадана річка. Це вплинуло на зміну її стоку. Після цього вона, можливо, зробилась притокою Дону. Частина сучасного Дніпра від гирла Прип’яті до порогів, Сіверський Донець- це теж її залишки. Під кінець міоцену, 13-12 мільйонів років тому Сарматське море почало звільняти західну частину Українського щита, стікаючи в розломі на південь. Отоді морська протока й зробила острів. Коли море відступило, знову відкрився розлом. На цей час Палео-Дніпро, шукаючи собі новий шлях, заповнив його, утворивши в розломі пороги, а з брили вже вдруге після дії моря утворився острів. Тож Хортиці як острову щонайменше 12-13 мільйонів років. Отоді, а не два мільярди років до цього, Дніпро «перерізав» кам’яні гори на півночі острова, доречі задовго до останнього зледеніння.

Острови Хортиця, Три Стоги, Байда й інші на сьогодні визначаються як залишки надплесової тераси. У науці існує поняття- венедська свита. Це місця в долинах річок, їхніх русел, де залягає нижньочетвертинний аллювій- галька, глина, пісок та інше. Нижче Дніпропетровська знайдено шар порід венедської свити. Г. І. Горецький пише: «Прорив пра-Дніпра через український кришталевий масив стався задовго до … початку окського зледеніння.» Воно трапилось 1 мільйон 500 тисяч років тому і є найбільш стародавнім на Російській рівнині часів четвертинного періоду. «Сліди венедського пра-Дніпра знайдені і біля Запоріжжя». Горецький також відзначає, що «нижче порогів ( а Хортиця саме там) знайдено пліоценовий алювій», «прорив Дніпра через пороги здійснився ще в пліоцені». А трапилось це майже 10 мільйонів років тому.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика