Бер
29
2013

Цікавості про козаків

Цікавості про козаківНа кордоні широкого степу і лісу, на самому стику осілої слов’янської сталості та вольності кочівників народилося запорізьке козацтво. Багато вже розказано про особливості його культури і навіть цивілізації. В літературі з історії є багато версій, щодо походження слова «козак». Один польський дослідник вважав, що це слово походить від одного легендарного ватажка, який у ті давні часи успішно боровся з татарами, інший – трактував походження цього слова від «коза». «Козак» турецькою мовою означає забіяка, волоцюга, розбійник. Певна річ, що не самі козаки придумали собі цю назву, а одержали її від ворога. Але назва закріпилася за ними, повністю втративши свій негативний зміст. Адже на Україні козак став символом благородства та лицарської доблесті.

Часто, історії про козаків оповиті містикою та усілякими легендами, однак до наших днів дійшли й цілком правдиві факти.

Козаки були неперевершеними воїнами – кожен мав шаблю, рушницю та алебарду. Вони вміли тихо підкрадатися і атакувати ворога зненацька, мали неабиякий розум, який і демонстрували у військових битвах.

Також, зберіглися цікаві джерела, в яких розповідається про дивний човен козаків, який був праобразом… сучасного підводного човна! Корабель мав два днища, між яких клався баласт, для того, щоб зануритись в воду. Тому, коли баласт відкидався, корабель несподівано підіймався на воду, а козаки, нізвідкіль, з’являлися з морського дна.

Віталися козаки теж по особливому: наприклад, вибирався козак в гості до чийогось куреня, ще сидячи на коні, гукав: «Пугу! Пугу!». Господар виглядав у вікно і відповідав йому у такий самий спосіб: «Пугу! Пугу!», а гість мав відізватися: «Козак з лугу!», тоді господар: «Повішайте там, де і наші коні», – це означало прив’язати коня до ясел та заходити до хати.

Про лікування козаків також склалися легенди. Для зупинки кровотечі. Козаки використовували все, що траплялося їм під руку: мед, сажу, тютюн, цукор, пережований хліб. Рану присипали ретельно сіллю, адже вважали, що хоч вона і пече, але сприяє швидкому загоєнню рани. Також козаки могли прикласти до хворого місця розтерту землю із слиною. Козацькі лікарі вважали, що земля «дуже швидко забирає всю біль, і не дає рані загноїтися.

Кристина Маковська

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика