Бер
05
2011

Урочище Сагайдачне

Урочище Сагайдачне

Урочище назване на честь гетьмана П. К. Сагайдачного. Щодо назви цього урочища тривалий час існували різні думки. Говорили, що Петро Сагайдачний не має до цього ніякого відношення. Звернемося до історичних джерел про Запорізький край. Наприклад , в книзі Д. І. Яворницького « Запоріжжя у залишках старовини та переказах народу» , виданий у 1888 році на стр. 216 читаємо: « Укріплення на о. Хортиця будував Д. І. Вишневецький та гетьман Петро Конашевич Сагайдачний, який своїм імям дав назву урочищу на лівому березі Дніпра». В свою чергу Яворницький посилається на праці інженера Семена Мишацького, який добре знав історію запорізького козацтва. Про те, що урочище назвали на честь гетьмана іде мова у відомого історика М. А. Максимовича…

Різні версії про походження назви урочища викликані тим, що з ним пов’язане життя ще двох Сагайдачних. Перший, Грицько Сагайдачний, був курінним отаманом у гетьмана Михайла Дорошенка ( вже після смерті Петра Сагайдачного). Згодом два рази обирався кошовим отаманом Запорізької Січі, часто бував в урочищі, де стояли курені козаків. Своє імя він прославив в битвах з турецькими яничарами та кримськими татарами. Так під час азовських походів Петра загін запорожців на чолі з Г. Сагайдачним, що вийшов у Чорне море на чайках, пустив « червоного півня» трьом турецьким галерам. На них було захоплено важливу переписку турок з кримським ханом.

Після ліквідації Запорізької Січі частина козаків оселилася в урочищі, про яке йде мова. Серед них був один з прізвищем Сагайдачний. І мешкав він тут до 1783 року. Був спалений у своїй хаті за протест проти царського гніту і спробу збройного опору проти царських прислужників.

Скелясте урочище Сагайдачне донині один з найгарніших куточків на схилах Дніпра. З давніх часів мешканці міста проводили тут своє дозвілля. Чарівна природа, стрімкі кручі, близькість води – відчуття подиху самої історії і дотепер приваблюють сюди багато запорожців. До речі, над урочищем виріс один з найбільших у місті житлових будинків, у якому понад 400 квартир.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика