Січ
25
2013

В убранні козак

козак«Куліш та…» Запорожці цінували страви і їли їх дерев’яними ложками із дерев’яних коритець. Тарілок не поважали, бо їжа в них, зауважували вони. Площицями, тобто «вошами воняє». Про один із козацьких наїдків, куліш, казали: «Куліш та вода-козацька їда» або жартуючи: «Куліш, куліш, унеси на біс…».

«Риба без…» Козаки ставилися принципово до смакових якостей страв, і уміння робити їх такими. Наприклад, казали: «Риба без каші бридка». А коли відсутня каша, все одно. Чимось та поласують «Хоч не рибою, так кашою».

«В убранні козак…» В Україні козаки часто навмисно вдягалися дуже гарно. Це не тільки від того, що вони в цьому кохалися, а й щоб своїм виглядом, вбранням охайним, гарним, звертати у своє військо сміливих, відчайдушних вояків. Про козака в такому одязі казали: «В убранні козак усим гарний, як забряжчить усі слухають». Або так: «так ніби весь убраний зірками або квітами».

«З’їв як за…» Життя козака було напруженим, зокрема в умовах тодішньої української дійсності. З її постійними війнами. Тому голод нерідко супроводжував козака в тому житті. Та коли зголоднілий запорожець припавши до їжі, залишав пусте коритце, то про нього казали: «З’їв, як за себе кинув».

«Щербайте, хлопці…» Гумор у козаків ще від дідів-прадідів завжди займав чільне місце к повсякденному житті. Навіть тоді, коли споживали їжу пісну, підбадьорюючи один одного, казали: «Щербайте, хлопці, а рибка на споді».

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика