Чер
15
2011

Вознесенівська гора

Вознесенівська гораПростора та гарна площа Жовтнева в Запоріжжі. Від неї бульвар Центральний 300-метровою стрічкою йде вниз до Дніпра. Площа та прилегла до неї місцина – це в минулому Вознесенівська гора, найвища точка міста (87 метрів над рівнем моря). На площі Жовтневій (або інша назва -Фестивальній) 1 травня та 7 жовтня проходять демонстрації трудящих, святкові гуляння.
Веселкою виграє фонтан світломузики. Сучасне обличчя Вознесенівської гори – справа рук запорожців, бо ще чверть століття тому тут стояли будиночки села Вознесенівка, заснованого у 1871 році козаками Нешкребівської застави та рибалками. А ще раніше, як свідчать історичні джерела, тут була слобідка Підгородня. Розкрити історію Вознесенівської гори допомогли розкопки.У 1957 році археологи виявили на горі древній курган. Було доказано, що це поховання третього століття до нашої ери. Вчені знайшли чимало унікальних речей 7 – 8 століть нашої ери. Так, наприклад, трохи східніше Вознесенівки, там де свого часу проводились будівельні роботи по спорудженню заводів ДАЗа та ДЕЗа і ще за один кілометр від буд майданчика був знайдений стародавній скарб. Йому дали назву – Вознесенівський. Серед знахідок – кінська збруя і військова атрибутика, прикраси із золота та срібла у вигляді орла, лева. Лише срібних та із позолотою бляшок – понад 1400.
У 16 – 18 століттях ці землі належали Запорізькій Січі. У 1795 році слобідка Підгородня була перейменована у Вознесенівку. Звідси і Вознесенівська гора і Вознесенівський спуск. На маківці гори стояло укріплення, огороджене земляним валом. Неодноразово над ним підіймалась чорна хмара диму від запалених діжок із смолою. Дим бачили здалеку, він був сигналом : «Йде орда». Поселенці поспішали за вал. Коли ординці кидались у наступ – давали відсіч.
Цікаво, що на схилі Вознесенівської гори донедавна зберіглась хата Левченка, побудована у першій половині 16 століття.
У 1900 році у Вознесенівці, що була вже великим волосним селом, виникла протиурядова підпільна організація. В будинку Гайдука друкувалися листівки, що закликали до боротьби з царизмом.

Один коментар »

  • игорь

    Хорошая книжка, интересная. Хотелось бы встретиться с автором.

    Прокоментовано 17.09.2014

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика