Чер
28
2011

Вплив льодовикових періодів на Хортицю

Впилв льодовикових періодів на Хортицю«Північний льодовик приніс нам не тільки валуни для бруківок. Продуктами обледеніння є також ліс ( жовтозем ) України», – писав академік В. А. Обручев. Десь 620-600 тисяч років тому, коли вже була первісна людина, з півночі почав рухатись черговий льодовик. Протягом сотень віків вітер здував з нього пісок, пил і розсипав далеко на південь Російської рівнини. Пісок далеко не летів. Осідав у межах «подиху» льодовика, утворюючи пустині. Вітер сіяв пил далі на простір південної частини рівнини, де він і осідав, згодом перетворившись у лес. Так започаткувався український степ.
Уже більш як 50 тисяч років тому, за межами великого зледеніння, до Донецького кряжа і Кримських гір простирався широкий трав’янистий степ. До нього входила і тодішня Хортиця. Той, хто бував біля хортицьких скель, бачив, що вони мають багато різновізерункових тріщин.
Немало в їх появі винен і льодовик. Як вони з’явились, ті тріщини? Вони пов’язані з минулими епохами зледенінь. Наприклад, товщина льоду тільки останнього льодовика на окремих ділянках досягала 3-4 кілометрів. Тепер неважко уявити собі, яку силу натиску на дніпровські пороги мав той льодовик. А він вважався не самим великим з 4-х зледенінь четвертинного періоду.
Були і такі, коли крига долиною Дніпра доходила до сьогоднішнього Січеслава ( Дніпропетровська ). Вона своєю масою давила на гранітну перешкоду – пороги. Від цього граніти в руслі Середнього Дніпра дуже потріскались.
А «законні» геологічні рухи в земній корі – дислокації! Маси льоду, зрозуміло, впливали на них, дестабілізуючи ці явища. Виходячи з цього, академік В. В. Резніченко вважав, що порушення і тріщиновидність гранітів Середнього Дніпра «пов’язані с компенсаційними рухами земної кори, що їх спричинили навантаження і розвантаження льодових мас за льодовикової доби.» Порушення ці сталися найраніше 250 тисяч років тому, але вони повторювались і пізніше.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика