Лют
16
2013

Взяли турки по два шнурки

острів Хортиця«Пропали ми з тобою…» Як відомо, князь Потьомкін був прийнятий у запорозькі козаки. А коли Січ зруйнували, то приходять до нього декілька запорожців та й кажуть: «Пропали ми з тобою, пане Грицьку, та й ти пропав». «Як пропав?» «Авжеж пропав: бо й ти запорожець».

«Степи добрі…» З волі тієї яку ще недавно козаки називали «милостива цариця», «цариця-мати», «Великий світ матуся» й тому інше. Довелось їм залишити все: козацький стрій, батька кошового й мандрувати із Січі, як вони ще казали-покидати  «степи добрі, край веселий».

«Хто на Дін…» Зоставшись без свого орлиного гнізда – Січі, розійшлися запорожці по всій Україні і не тільки – ще й за її межі. Куди «потопали» січовики про це вони й самі казали: «Хто на Дін, хто на тихий Дунай, а хто до рідної оселі доживати віку».

«Взяли турки…» Страшне лихо протягом 15-го – 18 століття на Україну несли турецько-татарські орди. Вони випалювали місцевості, села, хапали в полон (ясир) людей, з котрих жахливо знущалися. Наприклад, із спин живцем вирізували шнурки. Тоді запорожці часто промовляли: «Взяли турки по два шнурки»,- тобто когось полонили.

«Ударить ляха…» Польські королі багато чого забороняли робити козакам без їхнього на те дозволу. Та де той король? У Кракові чи може у Варшаві, а запорожці в своїх вольностях. Навсібіч від січових земель, по своїх маєтках та замках, посаджена тим же королем, сидить пихата шляхта. Та не мовчки докучає козакам, мовляв: «У нас на всі маєтності і вас, здрайців є привілеї, затверджені королівськими універсалами». Траплялося то один, о інший привілейований шляхтич, десь в чомусь, а накапостить запорожцям. Отже й задавали їм прочухану козаки, всупереч волі короля. Але робилося це так, щоб він і не знав. Тому козаки, перш ніж провчити нахабу, міркували- як в такому випадку «ударить ляха в морду, щоб король не чув».

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика