Тра
26
2011

Як Дніпро пробив “Каменныя горы”

Як Дніпро пробив "Каменныя горы"«О Днепре Славутицю!Ты проби леси каменныя горы сквозе землю Половецкую. Ты лелеял еси на себе Святославли посады…»

Из «Слова о полку Игореве»

Він започаткувався тоді, коли на Землі був час бурхливої появи земноводних і плазунів. З тої доби промайнуло 900 млн років. В той час велика річка несла свої води вздовж Дніпровсько-Донецької западини. В районі Донбасу зробила відкладення товщиною 10000-12000 метрів, з яких пізніше, в кам’яно-вугільному періоді утворилось вугілля. Річка лила свої води на Схід, де на місті сучасного Уралу та Передкавказзя існувало море. М. В. Гоголь писав, що рідка птиця може долетіти до середини Дніпра…

То що це була за річка? В науці її називають «Дніпровсько-Донецькою», а по-іншому –  Палео-Дніпро. В міоцені 25-26 млн років тому розпочалось осушення моря в Прикаспії, куди і текла Дніпровсько-Донецька річка. Після цього річка, можливо, зробилась притокою Дону. Про ті часи Палео-Дніпра нам зараз нагадує його частина – Сіверський-Донець. Він частина річки, яка мільйони років тому текла старим руслом вздовж південно-західного краю Дніпровсько-Донецького вигину. Так чому ж Дніпро спрямував свої води на схід, а не як зараз – на південний захід? Місцевість між Дніпром і Доном, яка значною мірою входить до складу Дніпровсько-Донецької впадини, під кінець палеоліту 28-29 мільйонів років тому поступово почала підійматись. Цей процес закінчився в міоцені оформленням на цій ділянці суші. В ті часи і виникла річка Дніпро. На сучасній течії Дніпра є саме те місце, де оформилась найнижча ділянка масиву. Саме ту  Дніпро різко звертає не на схід, як колись, а на південний захід. Внаслідок того, що море звільнило місце, де Дніпро повернув на захід, відкрився глибокий прогин, по якому й пішов Дніпро. В той же час, у цьому тектонічному розломі, котрий тягнеться від Запоріжжя до Січеслава (Дніпропетровська), з’явились дніпровські пороги. Так Дніпро пробив «Каменныя горы».

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика