Бер
11
2011

Як казали запорозькі козаки

Як казали запорозькі козаки«Запорозький оселедець». Щоб відрізнятися від донських козаків, яких запорожці вважали розкольниками, українці не носили борід і голили голови, залишаючи лиш пасмо волосся – чуб. Росіяни його називали «хохлом». Від того чуба і пішло прізвисько українцям – «хохли», а місцевість, де вони жили в Росії – Хохляндією. Отакий резонанс викликав запорозький чуб. Часто траплялося, що він був надто довгий, навіть закривав лоба козакові. У такому разі його заплітали в косічку, яка називалась «оселедець», по формі нагадуючи відому рибу, і закидали за вухо.

«Козацькі вуса». Ними дуже пишалися козаки. Постійно доглядали, піклувалися, щоб вони були якомога довші. Серед козацтва вважалося: чим довші вуса – тим вони гарніші, тим вони красномовніше говорять про їх господаря. Вуса, на думку кожного запорожця, – то була ознака гідності і слави козака.

«Побратався з гарматою». Були серед козаків такі молодці – братчики, котрі дуже кохалися в гамірливих шинках з кухлем оковитої та ще й на очах не тільки товариства, а й вродливої шинкарочки. У такі хвилини все золото та срібло з кишень безмірних козацьких шароварів знаходило собі притулок за шинквасом (прилавком). І коли вже у добре підпитого гуляки не зоставалось анічогісінько, окрім, може, очкура, все одно він і тоді не зупинявся, а позичав гроші в інших. Якщо козак потім не віддавав позику, то його прив’язували до гармати і не звільняли, поки хтось із товаришів за нього не заступиться або не поручиться. Про такого гуляку запорожці казали: «Побратався з гарматою».

Один коментар »

  • Олена

    Взагалі-то, “хох-оол” в перекладі з тюрської (алтайської)-син неба і “хохлами” назвали не москалі, а саме турки з татарами ))

    Прокоментовано 04.08.2012

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика