Вер
05
2011

Запорізький дуб

Запорожский дуб…Палає вогнище. Біля нього колом сидять бородаті, кремезні люди в полотняному одязі. Поруч на землі – весла, списи, луки, стріли. Над вогнем мідний закопчений казан. Лоскітливий дух наваристої юшки розливається навкруги і губиться в вітах велетенського дуба. В сиву давнину острів Хортиця був свідком тих людей, котрі часто зупинялись тут на відпочинок.
Зійшовши з мосту Преображенського у бік Хортицького житлового масиву, праворуч, на скелястому березі стоїть пам’ятний знак. Колись тут ріс велетенський двотисячний дуб, який стародавні слов’яни називали святим. Бачили його Аскольд і Дір у 866 році. Бував тут Олег у 957, Володимир у 988, Мономах у 1103 роках. Спочивали під могутніми кронами гетьмани Сагайдачний, Хмельницький, кошовий Іван Сірко. Дуб був місцем збору запорожців, де вони обговорювали свої клопоти. Останній раз це сталося в 1775 році, коли царат вирішив скасувати Запорізьку Січ. Запорізький дубСамого дуба не стало в 1871 році, на двадцятому столітті свого життя він усох. Спиляли його німці-колоністи на свої потреби. Наприкінці минулого століття дослідник історії козацтва Д. І. Яворницький розповідав, що бачив велетенський пеньок. Протягом століть на берегах Дніпра та його численних великих і малих протоках, у балка, урочищах густою стіною стояли діброви. З часом вони почали зникати: ліс, особливо дубовий, йшов на будівельні матеріали. Поріділи діброви на берегах Дніпра, Мокрої та Сухої Московки, коли у 70-х роках 18 століття почали буду вати низку фортець, казарми, хати. Колись могутніх дубів віком 500 і більше років чимало росло на острові Хортиця. Краєзнавець Никон Дмитрович Булат розповідав, що його прадід знав якогось Петерса, котрий років через 50 після скасування Запорізької Січі ( 5 червня 1775 року ) налічив 49 тисяч дубів на острові та 1000 лип в одній з острівних балок. Та німці-колоністи вирубали ліси з острова Хортиця. Німим свідком тих подій є 700-літній дуб, що росте в Ленінському районі міста Запоріжжя. У буремні роки громадянської війни люди батька Махна хотіли спиляти дуб на дрова бронепоїзда. Їм вдалось знищити декілька гілок, але місцеві жителі не дали зловмисникам закінчити справу.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика