Чер
07
2011

Запорозькі ватажки

Запорозькі ватажкиУ 1625 році на острові побував Марко Жмайло. У 1626 році до Хортиці з реєстровими козаками ( тобто з тими, які перебувають на службі у короля) навідався гетьман Михайло Дорошенко. Біля неї він залишив залогу – тисячу чоловік під командою полковника Івана Кулаги. Близько 1627 року Хортиця згадується в «Книге Большому Чертежу» : «А ниже Вольного (один із порогів) – остров Хортица». Хортиця в 17 столітті бачила Тараса Трясила, Івана Сулиму, Кизима… На ній було улюблене місце відпочинку кошового отамана Івана Сірка та інших.

Феодали в сеймі Речі Посполитої (Польща ) мали право заблокувати будь-який закон. Із цим не міг миритися король Владислав. Він приймає рішення, переважно з допомогою запорожців, приборкати шляхту. Таємно до Варшави запрошує козацьких старшин Караїмовича, Барабаша, Богдана Хмельницького, Нестеренка, де посвячує їх у свій план. Однак згодом старшини відступилися від плану – всі, окрім Хмельницького. Він у травні 1647 року зустрічається з королем у Варшаві. Тоді було обговорено подальші дії. На жаль, помер король Владислав Четвертий, прихильний до козаків, на якого покладав надії Хмельницький. Владислав за допомогу обіцяв Богдану надати Україні такі права-привілеї, які в Речу Посполитій мали литва та Польща. Якби здійснилося задумане Владиславом і Хмельницьким, Україна була б самостійною частиною існуючої федерації. А саме цього й добивався Хмельницький з козацтвом.

18 січня 1648 року Хмельницький із запорожцями в морозну ніч прибув на Хортицю, де стояла польська урядова залога. Козаки знищили її. Чоловік тридцять поляків було вбито, решта із полковником Рурським втекли. І саме цей край – Хортиця – став місцем звідки розпочиналась визвольна війна українського народу ( 1648 – 1654 рр ) від ярма польських феодалів.

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика