Сер
12
2011

Зборівська угода

Богдан Хмельницький

Коли про задуми Хмельницького довідались у Польщі, то Калиновський та Потоцький, польські гетьмани, взявши з собою реєстрових козаків пішли на запорожців. Але козаки прийняли бік Хмельницького й у 1648 році, 8 травня польські загони було розбито в урочищі Жовті Води, а Стефана Потоцького, сина коронного гетьмана було вбито. Битві під Корсунем, що відбулась 16 травня знов принесла перемогу козакам. Вони знищили польських вояк, а їх керівників віддали татарам у полон. Це піднесло народний дух. Сільські жителі вступали до лав Хмельницького. Почались розгроми маєтків, вбивства гнобителів, шляхти… Помирає король Владислав IV, а Хмельницький чотири місяці веде переговори з Польщею. Та вони були даремні. На початку осені 1648 року відбулась битва козаків з поляками під Пилявцями, де було розгромлено 30 тисячну армію, що зібрала польська шляхта. Хмельницького стали називати «новим Мойсеєм», котрий визволив Україну з-під польського гніту. Сусідні держави швидко дізнались про велич і могутність війська козацького. До Богдана приїжджали посли з Туреччини та Валахії, Молдавії і навіть із Москви. З’явились посли і від короля Польщі, котрі привезли Богдану булаву та стяг і грамоту на гетьманство. Хмельницький вже розумів марність переговорів з Польщею, а тому прямо заявив послам, що збирається об’єднати Україну. Задля цього він визволить Волинь, Поділля і Галичину з-під польського гніту. Зріла ще одна війна з поляками. Вся Україна активно вступала до лав Хмельницького. Новоутворену армію було поділено на 24 полки. На козацькій раді обирались адміністративні та військові ватажки у полках.

За допомогою Іслам-Гірея, Хмельницький навесні 1649 облогою взяв частину польської армії під містом Збараж. Сам Ян Казимир пішов допомогти своєму війську. Взявши 20 тисячну армію пішов він на Хмельницького, але був раптово і рішуче розгромлений. Король попав у полон до Богдана, але той змилостився на Яном і розпочав із ним переговори. Богдан Хмельницький висунув такі свої умови: він стає найвищим керівником війська козацького, що мало бути не менше ніж 40 тисяч чоловік та поповнювалось би лише мешканцями України. На Україні заборонялось жити євреям та розміщатись польському війську. Усі державні посади мали обіймати українці, скасовувалась унія…

Немає коментарів »

RSS стрічка коментарів

Прокоментувати

Внесена до міфів стародавнього людства,історії,переказів,пісень українського народу,незабутня,як почута в дитинстві бабусина казка-отака вона-Хортиця,головний острів Дніпра!.

Яндекс.Метрика